נירית גלר ג'מילי

מדריך למחפש העבודה לאחר החגים - מאת נירית גלר ג'מילי ובאדיבותה.
 
 

סורק קורות חיים קורא את קורות חייך!

סורקי קורות חיים הם שחקן חדש בשוק, וחשוב שכל מחפש עבודה יכיר את מגבלותיו ויתרונותיו.
ברוב סוגי התפקידים, לא עין אנושית תפגוש את קורות חייך אלא סורק יעשה זאת תחילה, וזאת רק במידה וקורות חייך מתאימים לקריאה בסורק.
היום משתמשים בקוראי קורות חיים ארגונים בכל הגדלים וחברות מכל המגזרים הפועלים במשק - הייטק, תעשייה, תקשורת, ביו-טק, אקדמיה, בנקאות, קמעונאות, חברות השמה ועוד, והם משתמשים בסורק לכל סוגי התפקידים הנדרשים.
כל מחפש עבודה חייב להבין את המכשולים שבהם קורות חייו עשויים להיתקל, והכי חשוב, לזכור שאם עוקפים את המכשולים האלה כך גדלים הסיכויים שיצפו בקורות חייו, וזו תחילת הדרך למשרה הראויה.
מה גרם לצורך בסורקי קורות חיים? כיצד סורק יכול לשפר את סיכוייך במציאת עבודה? ומה יגרום לקורות חייך להשתבש מול הסורק?

כולם יודעים, שקשה היום למצוא עבודה, והסיבה לכך היא שישנם קרוב למיליון איש מחפשי עבודה (רובם מועסקים ולכן מספרם לא מצוין בשום מקום). נתון זה הוא הסיבה לכך, שכל משרה נדרשת זוכה למועמדים רבים, רבים מאוד. אך לא רק: ארגונים נחשקים מקבלים עשרות ולעיתים אף מאות קורות חיים ברמה היומית, גם כשלא מפורסמת כל משרה.
מצב זה יצר סיטואציה, שהארגונים קרסו תחת הנטל, קורות חיים של מועמדים ראויים לא זכו לצפייה, והחשוב ביותר- כשנדרש עובד לא תמיד הגיעו למועמדים המתאימים ביותר.
קוראי קורות חיים הם אלה שהצילו את המצב של הארגונים וגם של המועמדים.

למה זה טוב? וזה טוב!

אני זוכרת את הימים בהם כמעסיקה הייתי מפרסמת משרות, וזוכה לאלפי קורות חיים. הייתי דוגמת רק חבילה קטנה, כי למי היה הזמן לעבור על כולם. וכן, לקחתי בחשבון שישנם מועמדים נהדרים בשאר הערימה אך מפאת מגבלות זמן ויתרתי מראש.
היום זה לא קורה, כי קוראי קורות החיים יכולים לעבור על כל קורות החיים שהגיעו למעסיק, ולשלוף מהמאגר את המועמדים שעונים לדרישות הספציפיות שהוגדרו למשרה הנדרשת.
לא זאת ועוד, המאגרים יכולים להכיל כמות אינסופית של קורות חיים, ולשלוף גם מועמדים עם נתונים ייחודים, גם אם הם הגישו מועמדות לפני זמן רב.

אך כל זה יכול לקרות אם לא נופלים במכשולים טכניים של אותם קוראי קורות חיים.

כשלים טכניים

כאמור, קורות החיים מגיעים למחשב ולא לעין מקצועית, ולחלק מסורקי קורות החיים הקיימים היום במשק ישנן מגבלות, שבגינן המידע לא נקלט או משבש את התוכן.
זו הסיבה שחשוב להקפיד שקורות החיים שלך יערכו בהתאם לנתונים הבאים:

 • קובץ WORD בלבד. ישנם סורקים שקוראים רק קובץ WORD.
 • תמונה- אין להוסיף תמונה לקורות החיים. תמונה עשויה לשבש את המידע.
 • טבלה/ מסגור מקטע - יש הכותבים את קורות חייהם בטבלה שמשבשת את המידע בסורק, ולכן אין לכתוב קורות חיים בטבלה. איסור זה מתייחס גם לחלק קטן מהמידע- אין למסגר במסגרת שום חלק בקורות החיים.
 • כותרת עליונה- קיימים סורקים שלא קוראים את הכותרות (הכוונה היא לכותרות שחוזרות על עצמן בכל הדפים במסמך). מחפשי עבודה רבים משתמשים בכותרת העליונה על מנת לרשום את שמם ואת פרטי ההתקשרות שלהם. חשוב להקפיד ששמך ופרטיך האישיים לא יהיו בתוך כותרת עליונה שכן הם עשויים להעלם מעיני הסורק.

 

כשלים אנושיים

חשוב להשתמש בעולם מונחים רחב ככל הניתן או כזה שבו השתמש המעסיק הפוטנציאלי על מנת שנתוניך יקלטו. קיימים מקרים בהם האדם אשר מגדיר את מילות המפתח לסינון מועמדים ישתמש בעולם מושגים צר ואם לא השתמשת באותם מושגים עשוי להיווצר מצב שנתוניך לא יעלו כלל או שיזכו לניקוד נמוך (תלוי במערכת הסורקת). דוגמאות:
תארים- לעיתים יוגדר הסינון באמצעות התואר הנדרש. המתפעל יכול לרשום- תואר ראשון או לחילופין BA. כמובן שמתפעל מיומן יציין תואר ראשון ו/או BA, אך אם הוא רשם רק אחד מהשניים, ודווקא זה שהשמיט הוא התואר שצוין בקורות חייך, אזי קורות חייך לא יעלו בחיפוש או שנתוניך יזכו לניקוד נמוך.

תפקידים- דוגמאות- מנהלת אדמיניסטרטיבית/ מזכירה/ פקידה. דוגמא נוספת: לעיתים השם ייכתב באנגלית בלבד או בעברית בלבד כגון- מרקום/ MARCOM/ תקשורת שיווקית. לעיתים החיפוש יעשה בעזרת קיצור ולעיתים לא, לדוגמא- עו"ד/ עורך דין.
זו הסיבה שכדאי לציין את כל השמות בווריאציות שונות על מנת שקורות חייך יעלו תמיד בחיפוש. אם התפרסמה המשרה כדאי להשתמש בדיוק באותו מונח שבו ובאותו האופן בו השתמשה החברה.

תחום אחריות- נדרש לבצע התאמה לקורות החיים ולהשתמש באותם ביטויים שנדרשו בפרטי המשרה, גם אם זה בדיוק אותו הדבר. דוגמא- בקורות חייך רשמת "שיפור מתמיד של התהליכים ושיפור הרווחיות" ובדרישות התפקיד נדרש "ניסיון בתהליכי ייעול". במקרה שכזה, מומלץ לשנות את הניסוח ולכתוב את זה בטרמינולוגיה שנבחרה על ידי החברה.

שיפור סיכוייך

מצורפים טיפים שיעזרו לקורות חייך להיות אטרקטיביים יותר בעיני המעסיק הפוטנציאלי:

 • סדר- רצוי לסדר את המידע בסדר שהוגדר במודעה, דוגמא: אם הדבר הראשון שצוין בתחומי האחריות בדרישות המשרה מופיע אחרון בקורות חייך בניסיונך המקצועי אזי כדאי לך להעלות אותו למעלה.
 • מילות מפתח- חשוב לזהות את מילות המפתח של המשרה ולדאוג שיופיעו בקורות החיים, ומומלץ אף שיופיעו כמה פעמים, לדוגמא- בתמצית וגם בניסיון התעסוקתי או בשני התפקידים שבהם ניתן להשתמש באותה מילת מפתח. חשוב לדעת שיש קוראי קורות חיים שמחשבים את שנות ניסיונך בתחום העיסוק או בטכנולוגיה מסוימים, ולכן אם ישנה מילת מפתח המופיעה בדרישות המשרה כדאי לציין אותה בכל התפקידים בהם מילה זו רלוונטית, שכן אז יחשב הסורק את ניסיונך באותו תחום/ טכנולוגיה.
 • תאריך שליחת קורות חיים- מעסיקים רבים מגדירים בחיפוש את תאריך שליחת קורות החיים על מנת להגיע למועמדים שעכשיו מחפשים עבודה, ואם שלחת בעבר אך זה היה מעבר לתאריך הזה קורות חייך לא יסרקו. זו הסיבה שגם אם תהליך החיפוש שלך מתמשך וכבר שלחת בעבר אזי כדאי לשלוח שוב.

 

לסיכום,  כל מחפש עבודה צריך להבין שנכנס שחקן חדש וחשוב, שאחראי על הסינון הראשוני של המועמדים עבור המעסיקים הפוטנציאליים. הכרת השחקן החדש על חסרונותיו ויתרונותיו תאפשר להתבלט נכון יותר ולהגדיל את הסיכויים לעבור את הסינון הראשוני.
זו, כאמור, תחילת הדרך למציאת עבודה, אך כדי להגיע לשלבים המתקדמים בתהליך המיון נדרש לעבור ראשית את סורק קורות חיים.

אני איתך עד למציאת עבודה

נירית גלר ג'מילי (MA)- יעוץ במציאת עבודה ובניית קריירה

 

 

 

 

 

מי לא שואף לזוגיות נהדרת ועבודה ראויה? כל כך הרבה אנשים אומללים בגלל אחד מהשניים, קל וחומר אם שניהם בעייתיים. איני מומחית בזוגיות, אך בנושא הזה לליב גל, שהיא הבלוגרית איזמרלדה שכותבת מרתק ומשעשע על זוגיות, על חיפוש אהבה ועל עוד המון דברים שונים ומעניינים, עזרה להאיר לי עוד ממשקים (שנעלמו מעיני) בין שני התחומים.

כולנו רוצים גם וגם: זוגיות נהדרת ומשרה ראויה. כולם מבינים כמה שניהם יכולים להפוך את החיים שלנו למאושרים, אך חשוב לדעת שלמעגל הזוגיות עשויה להיות השפעה על מעגל התעסוקה בחיינו והפוך.

דייט או ראיון עבודה? צילום: שאטרסטוק

חשוב לנהל נכון את התעסוקה והזוגיות בחייך, ולייצר סימביוזה מפרה בין השניים. יש כל כך הרבה דמיון בין שני המעגלים האלה. לליב ועוד הרבה האנשים איתם נפגשתי הציפו בשיחותינו את הדמיון, את הקשר ולפעמים את התלות בין שני הדברים:

 1. קשרים: הקילומטראז’ בחייך כבר משמעותי וסביר להניח שרקמת קשרים רבים. רבים מתקשים או ממעטים להשתמש בקשרים שלהם כדי להגיע לבן/בת זוג מתאימים או לעבודה ראויה.
  עצה: שימוש מושכל בקשרים שלך עשוי לחשוף בפניך תפקידים וארגונים שלא חשבת עליהם, ויכולים להיות ראויים בעיניך. הקשרים שלך יכולים גם לעזור לך לקבלת מידע ולמינוף הזדמנות תעסוקתית קיימת. השתמשי בקשרים שלך.
 2. פגישה ראשונה: לליב ספרה לי כמה דייט ראשון וראיון עבודה דומים אחד לשני. השאלות שנשאלות יכולות להיות ממש זהות: ספרי לי על עצמך קצת, כמה זמן את כבר לא בזוגיות/מועסקת? למה סיימת את המערכת יחסים האחרונה/ עבודתך? ועוד.
  עצה: ההצגה שלך חשובה, ולפעמים אין אפשרות שנייה לרושם ראשוני בראיון עבודה. זו הסיבה שחשוב להיערך מראש, לעשות שיעורי בית מה חשוב לך להדגיש ומה יהווה יתרון משמעותי שלך, שיבליט אותך יותר ממועמדים אחרים.
 3. השפעת ההורים: רבים מעידים כי להורים שלהם יש השפעה על הבחירה שלהם בבני הזוג ובתעסוקה. זה לא בהכרח מה אמרו לנו הורינו אלא מה שאבנו מהם, ממה הם הרחיקו אותנו או ניסו לקרב אותנו, מה למדנו מאורח חייהם, וכל אלה משפיעים רבות על הבחירות שלנו, גם בתחום הזוגי וגם בתחום המקצועי.
  עצה: תמיד טוב להקשיב לעצות, אך חשוב גם להקשיב לרחשי ליבנו. לעיתים הלב הוא זה שינתב אותך נכון יותר, כי הוא מבין מה גורם לך אושר אמיתי.
  חשוב לא להשתיק את רחשי הלב, במקביל להקשבה לעצות של אחרים, ולבסס את ההחלטה בצורה מושכלת, תוך התייחסות לכל המידע שיש ברשותך.
 4. השפעה על האנרגיות שלך: כשקשה בזוגיות או בתעסוקה זה משול לרעל שמחלחל לכל חלקה טובה בחיים ולכל תא בנפש ולהפך. כשטוב בהם, הם נותנים כל כך הרבה אנרגיה ושמחת חיים, שמקרינים על שאר מעגלי החיים (הורות, חברים, משפחה ועוד). במילים אחרות, שניהם יכולים לגרום לקום בבוקר או ללכת לישון עם חיוך רחב או עם עצב גדול.
  עצה: אם לא טוב לך בעבודה וזה משפיע לרעה על מעגלי חייך האחרים, עצרי ובחני אפשרות לשינוי מקום עבודה (עדיף במקביל להיותך מועסקת).
  דוגמא הפוכה: לעיתים עבודה הממלאת אותך באנרגיה, בטחון עצמי וכלכלי יכולה להיות מקפצה לניתוק מערכת זוגית גרועה.
 5. השפעה על תחושת הביטחון: לתעסוקה ולבני זוג יש יכולת לגרום לתחושת ביטחון מרפדת ונעימה, ובדיוק באותה מידה לערער את הביטחון.
  עצה: בני זוג המשרים ביטחון יכולים להיות עוגן משמעותי כשהתעסוקה מעורערת או כאשר נמצאים מחוץ למעגל העבודה. נכון להישען על העוגן הזה, ולחפש עבודה אחרת, שתאפשר לך לחוש בטוחה ומוערכת.
 6. תלות הדדית: זכרי זאת: פעמים רבות העבודה שואבת אותך ופוגעת בזוגיות שלך או ביכולת שלך למצוא זוגיות.
  עצה: קל מאוד להישאב לעבודה שממלאת באושר והגשמה. זה נכון לשאוף למשרה שכזו, אך חשוב שהיא לא תפגע בזוגיות שלך, וזה בשליטתך. תביטי על התמונה הכללית, לעבודה שפוגעת בזוגיות או לא מאפשרת לייצר אחת לא הייתי קוראת “נפלאה”.
  .
  לסיכום, חשוב שתפעלי גם לזוגיות טובה וגם לעבודה ראויה. לא תמיד הדרך היא קלה, אבל אל תוותרי לעצמך. זוגיות טובה, בדיוק כמו תעסוקה ראויה, הם מקור כוח או מקור לדילול כוח. זוגיות טובה יכולה לעזור לך להתמיד במציאת עבודה ראויה. עבודה ראויה יכולה לעזור לך בנטישת זוגיות גרועה.

מאחלת לך שתזכי לייצר גם וגם וליהנות מהשניים.

תמיד ניתן להיעזר במדריך המקוצר, שיעזור לך לייצר תהליך אפקטיבי למציאת עבודה ראויה.

אני איתך עד למציאת עבודה,

נירית גלר ג’מילי (MA) –  יעוץ מקצועי במציאת עבודה ובניית קריירה
מחברת הספר- “המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה, השתלבות נכונה ובניית קריירה

 

 

 

 

test